Spôsoby inštalácie
Máte dve možnosti, ako Windows na Macu spustiť,
pokiaľ k tomu máte naozaj dôvod. Obe si krátko predstavíme.
Boot Camp
macOS umožňuje inštalovať Windows prostredníctvom nástroja Boot Camp. Disk počítača sa rozdelí na dve časti a Windows sa nainštaluje na samostatný oddiel disku. Windows tak využívajú plný výkon počítača, avšak pri prechádzaní medzi systémami je vždy nutné reštartovať počítač. Veľkosť jednotlivých oddielov sa navyše stanovuje vopred.
Hodí sa to vo chvíľach, kedy je nutné využívať výkon počítača bez obmedzenia, teda najmä u náročných aplikácií. Tiež užívateľ môže Windows používať v práci a macOS na súkromné účely, preto toľko nevadí nutnosť reštartovať počítač. Súčasne je to ideálne riešenie, ak je Windows hlavný systém, čo sa nestáva tak často.
Boot Camp je dostupný len s procesormi Intel
Pokiaľ ste si zaobstarali nový Mac s čipom Apple (M1, M2, M1 Pro, M1 Max alebo M1 Ultra a novšie), nebude na nich spúšťanie Windows v prostredí Boot Camp dostupné. Inštalácia Windows je možná iba na starších modeloch počítačov Mac s procesormi Intel.
Pozor
Virtualizácia
Druhou možnosťou je Virtualizácia, teda ďalší operačný systém sa spúšťa súbežne s macOS ako virtuálny stroj. Má však obmedzený výkon a celkové pohodlie. Výhodou je možnosť používať oba systémy súčasne, spúšťať Windows iba v prípade nutnosti vo veľmi krátkom čase a tiež odpadá nutnosť reštartovať Mac. Virtuálny stroj nezaberá až toľko miesta na disku, pretože jeho virtuálny disk sa rozširuje podľa potreby.
Aké riešenie zvoliť?
Vždy záleží na konkrétnom použití. Ak hľadáte jednoduché riešenie zadarmo, nevadí vám nutnosť reštartovať počítač alebo potrebujete využiť plný výkon Maca aj vo Windows, zvoľte Boot Camp. Ak Windows potrebujete ako záložný systém pre menej náročné kancelárske aplikácie, je lepším riešením Virtualizácia.
Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.